Przez moją kuchnię przewinęło się już naprawdę wiele patelni. Były one z różnymi powłokami i strukturami. Żelazne tzw. cygańskie, emaliowane, aluminiowe, teflonowe, ceramiczne… każdą należało traktować z uwagą. Przy używaniu np. cygańskiej należy pamiętać, aby po każdym umyciu natłuścić ją, by nie rdzewiała. Przy teflonowych, emaliowanych i ceramicznych trzeba pamiętać, aby nie używać metalowych akcesoriów, aby ich nie uszkodzić.
Czekałam na idealną patelnię, gdyż w kuchni odgrywa dość dużą rolę i chyba się na nią doczekałam, a to za sprawą oficjalnego i wyłącznego dystrybutora niemieckiej marki WOLL Cookware, który zaproponował mi przetestowanie jednej z wielu patelni jakich oferuje sklep z patelniami.
Prezentuję Wam patelnię tytanową głęboką z serii Woll Saphire, która jest raczej naczyniem uniwersalnym. Dzięki dużej pojemności 3,5 L, 28 cm średnicy i wysokim 7 cm ściankom można uznać ten model za kuchenny kombajn. Możliwość zapiekania w piekarniku do temperatury 250 st. C sprawia, że świetnie nadaje się jako tradycyjna patelnia, ale także jako naczynie żaroodporne.
Innowacyjne, stalowo magnetyczne dno sprawia, że tego modelu można używać na kuchni każdego typu: gazowej, węglowej, halogenowej, ceramicznej, elektrycznej oraz indukcyjnej.
Można ją myć w zmywarce, a i ręczne mycie nie sprawia problemu.
Dzięki bardzo odpornej, tytanowo diamentowej powłoce podczas jej używania można korzystać z akcesoriów metalowych.
Dużym plusem jest również szklana pokrywa, wykonana z hartowanego i polerowanego, żaroodpornego szkła, która jest w zestawie.
Producent oferuje 25-letnią gwarancję na równość dna, a także – wg standardów UE – 2 letnią gwarancję na powłokę i uchwyty.
Po szczegółowe informacje odsyłam na stronę dystrybutora
https://www.patelnie-tytanowe.pl/
Podczas testowania poddałam ją różnym próbom. Dania smażyłam, dusiłam i zapiekałam. Świetnie nadaje się do potraw jednogarnokwych. Patelnia WOLL Saphire głęboka 28 cm może być wykorzystana jako tradycyjna patelnia. Można w niej smażyć omlety, proziaki, pankejki, kotlety, ryby, racuchy, placki ziemniaczane a nawet jajecznicę. Wysokie ścianki sprawią, że patelnia zmienia się w garnek do przygotowania większej ilości potraw takich jak makarony, ryż z warzywami, gołąbki, gulasze, mięsa pieczone, leczo, bigos. Można na niej smażyć dania bez tłuszczu, z tłuszczem jak i w głębokim tłuszczu. Po prostu z tą patelnią całkiem śmiało przygotujesz śniadanie, obiad, kolację, przekąskę a nawet deser.
Patelni tej używa się z wielką przyjemnością. Dla mnie dużym plusem jest jej wielofunkcyjność oraz to, że podczas smażenia potrawy nie przywierają do dna patelni i bez problemu można ją umyć nawet pod bieżącą wodą. Atrakcyjny wygląd umożliwia serwowanie dań bezpośrednio z patelni.
Jeśli szukasz naprawdę porządnych patelni, ale innego rodzaju np. patelni grillowej, patelni do naleśników, czy też woka, zachęcam do sprawdzenia oferty sklepu internetowego https://www.patelnie-tytanowe.pl/
Minusy hmmm… ciężko się do czegoś przyczepić.
Patelnia głęboka 28 cm z serii Woll Saphire jest dość ciężka, ale za to stabilna. Używając jej na co dzień można wyrzeźbić sobie ręce 😉 to chyba też jej plus 😉 ale gotując czy smażąc nie podrzucamy cały czas patelnią, więc jej waga nie ma tu tak bardzo znaczenia. Niektórzy twierdzą, że jej cena jest również wysoka, aktualny koszt to 529,00 zł. Moim zdaniem warto zainwestować w dobrą i profesjonalną patelnię, bo przyrządzanie dań powinno być przyjemne.
Oto kilka z wielu dań, które przygotowałam podczas testowania patelni głębokiej 28 cm z serii Woll Saphire: Gozleme z jarmużem smażyłam z odrobiną tłuszczu, wyszły pyszne i mięciutkie chlebki. Placki z cukinii smażyłam na tłuszczu, dzięki równomiernemu nagrzewaniu się dna rumieniły się idealnie. Eitopf to danie jednogarnkowe, od początku do końca przygotowałam w jednym naczyniu. Upiekłam również tartę z gruszkami sióstr Tatin, choć ta patelnia jest trochę za duża na ten deser, to i tak spisała się na medal.
Gozleme z jarmużem
gozleme z jarmużem
składniki na ciasto:
500 g mąki
20 g drożdży
125 ml letniej wody
160 ml letniego mleka
1 łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
wykonanie:
Drożdże dokładnie mieszamy z cukrem, letnią wodą oraz 2 łyżkami mąki i odstawiamy do podrośnięcia. Mąkę mieszamy z solą. Dodajemy podrośnięte drożdże oraz letnie mleko i wyrabiamy elastyczne ciasto. Odstawiamy je na ok. 45 min. do wyrośnięcia. W między czasie przygotowujemy farsz.
składniki na farsz:
100 g jarmużu, bez grubych części
100 g sera ricotta
200 g sera feta
1 cebula
3 ząbki czosnku
1 łyżeczka słodkiej papryki, mielonej
1/4 łyżeczki pieprzu kajeńskiego
tłuszcz do smażenia
wykonanie:
Cebulę kroimy w kosteczkę, przekładamy na patelnię Woll Saphire z rozgrzanym tłuszczem i chwilę podsmażamy. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek oraz paprykę i podsmażamy ok. 1 min. cały czas mieszając. Następnie dodajemy pokrojony jarmuż oraz paprykę i smażymy, aż liście stracą jędrność. Uduszony jarmuż przekładamy do miseczki i odstawiamy do wystudzenia. Ser feta mieszamy z ricottą a następnie z wystudzonym jarmużem.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 równe części. Każdą rozwałkowujemy, na oprószonej mąką stolnicy, na prostokąty ok. 20×30 cm. Na połowie każdego z nich rozkładamy farsz, zachowując ok. 1 cm odstęp od brzegu. Składamy ciasto przykrywając farsz i dokładnie sklejamy brzegi. Patelnię Woll Saphire rozgrzewamy z tłuszczem i smażymy na rumiano, po ok. 3 min. z każdej strony, każdy placek z osobna. Podajemy na ciepło z ulubionym sosem np. czosnkowy i cząstkami cytryny.
Placki z cukinii
Placki z cukinii
składniki:
ok. 600 g młodej cukinii
1 mała cebula
ok. 140 g mąki
2 jajka
2 ząbki czosnku
sól, pieprz do smaku
tłuszcz do smażenia
wykonanie:
Cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach i mieszamy z drobno posiekaną cebulą. Solimy i odstawiamy na ok. 5 min. Następnie odciskamy z nadmiaru soku. Do odciśniętej cukinii dodajemy jajka, przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku i mieszamy. Następnie stopniowo dodajemy mąkę oraz doprawiamy solą oraz pieprzem. Na patelni tytanowej Woll Saphire rozgrzewamy trochę tłuszczu. Łyżką nabieramy porcję „ciasta” i formujemy na patelni placuszki. Smażymy partiami na rumiano z obu stron. Podajemy z jogurtem lub śmietaną i posypujemy np. posiekaną natką pietruszki.
Eintopf – sycące danie jednogarnkowe
Eintopf – sycące danie jednogarnkowe
składniki:
ok. 700 g cukinii, pokrojonej w grubą kostkę
200 g pieczarek, pokrojonych w cząstki
4 ziemniaki, obranych i pokrojonych w kostkę
1 – 2 cebule, pokrojone w piórka
3 ząbki czosnku
2 pomidory, pokrojone w kostkę
ok. 60 g żółtej fasolki szparagowej
200 – 300 g kiełbasy
2 małe papryki czerwonej, pokrojonej w paski
natka pietruszki
2 łyżki koncentratu pomidorowego
sól, pieprz, oregano, słodka papryka, ostra papryka
ok. 200 ml wody
wykonanie:
Kiełbasę kroimy w plasterki i przekładamy na patelnię Woll Saphire. Chwilkę podsmażamy. Następnie dodajemy cebulę oraz pieczarki i smażymy. Dokładamy ziemniaki, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz zioła. Mieszamy i chwilę smażymy. Następnie wlewamy ok. 200 ml wody. Dodajemy pokrojoną na kawałki fasolkę szparagową i przyprawiamy ok. 1 łyżeczką soli. Przykrywamy pokrywką i dusimy ok. 10 min. Następnie dodajemy paprykę, pomidory oraz cukinię. Całość doprawiamy pieprzem i dusimy pod przykryciem, aż warzywa zmiękną, ok. 15 min., od czasu do czasu mieszając. Próbujemy, opcjonalnie doprawiamy. Podajemy np. z ryżem. Przed podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki.
tarta z gruszkami sióstr Tatin
tarta z gruszkami sióstr Tatin
składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego
5 gruszek
110 g cukru
100 g masła
opcjonalnie:
lody waniliowe do podania
wykonanie:
Gruszki obieramy, odkrawamy ogonki i wykrawamy gniazda nasienne. Na patelnię Woll Saphire przekładamy pokrojone na kawałki masło. Roztapiamy. Dodajemy cukier i potrząsamy patelnią aby cukier „rozłożył” się równomiernie. Następnie układamy gruszki, przecięciem w dół. Jedną połówkę układamy na środku, przecięciem do góry i smażymy, aż gruszki skarmelizują się od spodu, przez ok. 10-15 min. Następnie z ciasta wycinamy okrąg, (ja musiała trochę posztukować, gdyż gotowe ciasto jest za wąskie). Zestawiamy patelnię z ognia i przykrywamy dokładnie gruszki ciastem, nakłuwamy widelcem. Całość wstawiamy do nagrzanego (180-200 st. C) piekarnika. Pieczemy na rumiano, przez ok. 30 min. Wyciągamy patelnię z piekarnika (uwaga: rączka się nagrzewa) i odstawiamy na ok. 3 min. Następnie do patelni przykładamy duży talerz i ostrożnie przewracamy patelnię spodem do góry. Ciasto możemy podać z lodami.